21 Sun 22 Mon 23 Tue 24 Wed 25 Thu 26 Fri 27 Sat
All-day
Daily College Visits/Events @ CRC
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 22 all-day
8:20am – Bradley University – Spencer Keck 9:15am – San Diego State University – Heidi Nguyen 9:15am – Wheaton College – Ellen Egerton For an alphabetical list of all college visits click here
Daily College/Career Events @ CRC
Daily College/Career Events @ CRC
Oct 23 all-day
11:10am – The University of Alabama – Kelly Watson 1:25pm – Carthage College – Rocco LaMacchia Jr. 2:20am – Palm Beach Atlantic University – Emily Freeman For an alphabetical list of all college visits click here
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 24 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (1st Round)
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Daily College Visits/Events @ CRC
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 26 all-day
8:20am – University of New Hampshire – Evan Beals 8:20am – University of Massachusetts Lowell – Thomas Screnci 9:15am – Ripon College – John Ingemann 11:10am – Suffolk University – Bob Cutler 1:25pm – Rainy[...]
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 26 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (Quarterfinals)
12:00 am
1:00 am
2:00 am
3:00 am
4:00 am
5:00 am
6:00 am
7:00 am
8:00 am
9:00 am
10:00 am
11:00 am
12:00 pm
1:00 pm
2:00 pm
3:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
6:00 pm
7:00 pm
8:00 pm
9:00 pm
10:00 pm
11:00 pm
4:00 pm Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bassett Creek Park
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka,[...]
4:00 pm Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis[...]
4:30 pm Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) @ Bloomington Jefferson Activity Center
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) @ Bloomington Jefferson Activity Center
Oct 23 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: South Suburban-Adapted
6:00 pm Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 23 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
6:00 pm Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 23 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
6:00 pm Technology and Mental Health #Stigma180 @ Chanhassen High School
Technology and Mental Health #Stigma180 @ Chanhassen High School
Oct 23 @ 6:00 pm – 7:30 pm
Staff from Traverse Counseling and Consulting will discuss the idea of a technology addiction and whether it is real or not by discussing and using current research and the current understanding technology has on the[...]
7:00 pm Football: Varsity Sections vs TBD (Home) @ TBA
Football: Varsity Sections vs TBD (Home) @ TBA
Oct 23 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Quarterfinals
9:00 am National College Fair @ Minneapolis Convention Center
National College Fair @ Minneapolis Convention Center
Oct 24 @ 9:00 am – 12:00 pm
National College Fair at the Minneapolis Convention Center: Great fair with colleges from around the country.  Students may attend one of the day time sessions October 24 or 25 and must have a parent call[...]
5:00 pm National College Fair @ Minneapolis Convention Center
National College Fair @ Minneapolis Convention Center
Oct 24 @ 5:00 pm – 8:00 pm
National College Fair at the Minneapolis Convention Center: Great fair with colleges from around the country.  Students may attend one of the day time sessions October 24 or 25 and must have a parent call[...]
9:00 am National College Fair @ Minneapolis Convention Center
National College Fair @ Minneapolis Convention Center
Oct 25 @ 9:00 am – 12:00 pm
National College Fair at the Minneapolis Convention Center: Great fair with colleges from around the country.  Students may attend one of the day time sessions October 24 or 25 and must have a parent call[...]
4:30 pm Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Home) @ Chanhassen High School
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Home) @ Chanhassen High School
Oct 25 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Burn/Farm/Lake
6:00 pm Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) @ Pioneer Ridge Middle School
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 25 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
6:00 pm Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) @ Pioneer Ridge Middle School
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 25 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
10:00 am Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Oak Grove Middle School
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 27 @ 10:00 am – 10:00 am
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park Comments: JV Championships10 am Diving1 pm Swimming
3:00 pm Football: Varsity Sections vs TBD (Home) @ TBA
Football: Varsity Sections vs TBD (Home) @ TBA
Oct 27 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Semifinals