30 Sun 1 Mon 2 Tue 3 Wed 4 Thu 5 Fri 6 Sat
All-day
Daily College Visits/Events @ CRC
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 1 all-day
10:15am  – University of St. Thomas – Kate Mathison For an alphabetical list of all college visits click here
Daily College Visits/Events @ CRC
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 2 all-day
8:20am – Bethany Lutheran College – Ben Petzel 9:15am – University of Minnesota Twin Cities – Kathryn Finger 11:10am – North Dakota State University – Matthey Henry 11:10am – St. Catherine University (St. Kates) – Rachael[...]
Daily College Visits/Events @ CRC
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 3 all-day
9:45am  – North Central University – Joshua Lee For an alphabetical list of all college visits click here
2 Hour Late Start
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 4 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Team Tournament
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
12:00 am
1:00 am
2:00 am
3:00 am
4:00 am
5:00 am
6:00 am
7:00 am
8:00 am
9:00 am
10:00 am
11:00 am
12:00 pm
1:00 pm
2:00 pm
3:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
6:00 pm
7:00 pm
8:00 pm
9:00 pm
10:00 pm
11:00 pm
4:15 pm Tennis: Girls JV Game vs Chanhassen (Postponed) @ Chaska High School
Tennis: Girls JV Game vs Chanhassen (Postponed) @ Chaska High School
Oct 1 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
4:15 pm Tennis: Girls Varsity Game vs Chanhassen (Postponed) @ Chanhassen High School
Tennis: Girls Varsity Game vs Chanhassen (Postponed) @ Chanhassen High School
Oct 1 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
4:30 pm Volleyball: 9A Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Volleyball: 9A Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
5:00 pm Soccer: Girls B Game vs Hastings (Home) @ Chaska Middle School West
Soccer: Girls B Game vs Hastings (Home) @ Chaska Middle School West
Oct 1 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Hastings
5:30 pm Volleyball: 9B Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Volleyball: 9B Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
5:30 pm Volleyball: B Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Volleyball: B Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
5:30 pm Volleyball: JV Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Volleyball: JV Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
7:00 pm Volleyball: Varsity Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Volleyball: Varsity Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
3:00 pm Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale[...]
3:00 pm Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale[...]
3:00 pm Cross Country: Girls JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Cross Country: Girls JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
3:00 pm Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
4:00 pm Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 2 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA Team Tournament
4:30 pm Soccer-CI South: Varsity Game vs North/Tartan (Away) @ North High School
Soccer-CI South: Varsity Game vs North/Tartan (Away) @ North High School
Oct 2 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: North/Tartan
4:30 pm Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 2 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
7:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) (Rescheduled from 09-20-18) @ Richfield High School
Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) (Rescheduled from 09-20-18) @ Richfield High School
Oct 2 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
4:15 pm Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
4:15 pm Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
4:30 pm Football: 9A Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Football: 9A Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
4:30 pm Football: JV Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Football: JV Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
4:30 pm Soccer-CI South: Varsity Game vs South Washington-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Washington-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: South Washington-Adapted
4:30 pm Soccer: Boys JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Soccer: Boys JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
4:30 pm Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
4:45 pm Soccer: Boys Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Soccer: Boys Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
5:30 pm Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
5:30 pm Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
6:00 pm Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 4 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
6:00 pm Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 4 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
7:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Stadium
Soccer: Girls Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Stadium
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
7:00 pm Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
4:30 pm Soccer: Boys 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home)
Soccer: Boys 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home)
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
4:30 pm Soccer: Boys B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Soccer: Boys B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
4:30 pm Soccer: Girls B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Soccer: Girls B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
7:00 pm Football: Varsity Game vs Waconia (Away) @ Waconia-Bayview Elementary School
Football: Varsity Game vs Waconia (Away) @ Waconia-Bayview Elementary School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
7:00 pm Soccer: Boys Varsity Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Soccer: Boys Varsity Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
9:00 am Volleyball: B Invitational vs East Ridge (Away) @ East Ridge High School
Volleyball: B Invitational vs East Ridge (Away) @ East Ridge High School
Oct 6 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: East Ridge
9:00 am Volleyball: JV Invitational vs East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy (Away) @ East Ridge High School
Volleyball: JV Invitational vs East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy (Away) @ East Ridge High School
Oct 6 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy
11:00 am Soccer: Girls B Game vs Roseville Area (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls B Game vs Roseville Area (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 6 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
11:00 am Soccer: Girls JV Game vs Roseville Area (Home)
Soccer: Girls JV Game vs Roseville Area (Home)
Oct 6 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
1:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Roseville Area (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls Varsity Game vs Roseville Area (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 6 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Roseville Area