Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
Soccer: Girls B Game vs Hastings (Home) 5:00 pm
Soccer: Girls B Game vs Hastings (Home) @ Chaska Middle School West
Oct 1 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Hastings
2
Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale[...]
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 2 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) (Rescheduled from 09-20-18) 7:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) (Rescheduled from 09-20-18) @ Richfield High School
Oct 2 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
3
4
2 Hour Late Start
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 4 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 4 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Girls Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Stadium
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
5
Soccer: Girls B Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Soccer: Girls B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
6
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Soccer: Girls B Game vs Roseville Area (Home) 11:00 am
Soccer: Girls B Game vs Roseville Area (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 6 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
Soccer: Girls JV Game vs Roseville Area (Home) 11:00 am
Soccer: Girls JV Game vs Roseville Area (Home)
Oct 6 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
Soccer: Girls Varsity Game vs Roseville Area (Home) 1:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Roseville Area (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 6 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
7
8
9
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 9 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Quarterfinals
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-25-18 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-25-18 @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 9 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-25-18 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-25-18 @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 9 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
10
Chalk Talks – Inaugural Event 6:00 pm
Chalk Talks – Inaugural Event @ Enki Brewing
Oct 10 @ 6:00 pm – 7:30 pm
Chalk Talks is a new community conversation series that features speakers who discover, explore and present big ideas. These fun, short, TED-style talks aim to spark productive conversation and promote advancement in our community. Join[...]
11
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 11 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Semifinals
Common Triggers That Can Cause Anxiety and Depression in Adolescents #Stigma180 6:00 pm
Common Triggers That Can Cause Anxiety and Depression in Adolescents #Stigma180 @ Chaska High School
Oct 11 @ 6:00 pm – 7:00 pm
Many adolescents experience some form of anxiety and depression. Come learn about common triggers that cause anxiety and depression during adolescence, as well as how to tell the difference between everyday experiences of anxiety and[...]
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 11 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 11 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
12
13
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs TBD (Away)
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs TBD (Away) @ TBA
Oct 13 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section True Team
14
15
16
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 16 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Finals
Cross Country: Boys JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:00 pm
Cross Country: Boys JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:30 pm
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
17
18
MEA
MEA
Oct 18 – Oct 19 all-day
 
19
20
21
22
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka,[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) 4:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis[...]
23
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 23 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 23 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Technology and Mental Health #Stigma180 6:00 pm
Technology and Mental Health #Stigma180 @ Chanhassen High School
Oct 23 @ 6:00 pm – 7:30 pm
Staff from Traverse Counseling and Consulting will discuss the idea of a technology addiction and whether it is real or not by discussing and using current research and the current understanding technology has on the[...]
24
25
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away)
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 25 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 25 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
26
27
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 10:00 am
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 27 @ 10:00 am – 10:00 am
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park Comments: JV Championships10 am Diving1 pm Swimming
28
29
30
31