Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
Tennis: Girls JV Game vs Chanhassen (Postponed) 4:15 pm
Tennis: Girls JV Game vs Chanhassen (Postponed) @ Chaska High School
Oct 1 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
Tennis: Girls Varsity Game vs Chanhassen (Postponed) 4:15 pm
Tennis: Girls Varsity Game vs Chanhassen (Postponed) @ Chanhassen High School
Oct 1 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
Volleyball: 9A Game vs Lakeville South (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Volleyball: 9B Game vs Lakeville South (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Volleyball: B Game vs Lakeville South (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Volleyball: JV Game vs Lakeville South (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Volleyball: Varsity Game vs Lakeville South (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
2
Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale[...]
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) 4:00 pm
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 2 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA Team Tournament
4
2 Hour Late Start
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 4 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Team Tournament
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
5
6
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Volleyball: B Invitational vs East Ridge (Away) 9:00 am
Volleyball: B Invitational vs East Ridge (Away) @ East Ridge High School
Oct 6 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: East Ridge
Volleyball: JV Invitational vs East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy (Away) 9:00 am
Volleyball: JV Invitational vs East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy (Away) @ East Ridge High School
Oct 6 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy
7
8
9
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 9 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Team Tournament
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: 9B Game vs Belle Plaine (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: B Game vs Belle Plaine (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
10
Chalk Talks – Inaugural Event 6:00 pm
Chalk Talks – Inaugural Event @ Enki Brewing
Oct 10 @ 6:00 pm – 7:30 pm
Chalk Talks is a new community conversation series that features speakers who discover, explore and present big ideas. These fun, short, TED-style talks aim to spark productive conversation and promote advancement in our community. Join[...]
11
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Common Triggers That Can Cause Anxiety and Depression in Adolescents #Stigma180 6:00 pm
Common Triggers That Can Cause Anxiety and Depression in Adolescents #Stigma180 @ Chaska High School
Oct 11 @ 6:00 pm – 7:00 pm
Many adolescents experience some form of anxiety and depression. Come learn about common triggers that cause anxiety and depression during adolescence, as well as how to tell the difference between everyday experiences of anxiety and[...]
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
12
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 12 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Individual Tournament (North)
13
14
15
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Away) 4:00 pm
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Away) 5:00 pm
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: B Game vs Wayzata (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
16
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 16 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Individual Tournament (North)
Cross Country: Boys JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:00 pm
Cross Country: Boys JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:30 pm
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: JV Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
17
18
MEA
MEA
Oct 18 – Oct 19 all-day
 
19
21
22
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka,[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) 4:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis[...]
23
Technology and Mental Health #Stigma180 6:00 pm
Technology and Mental Health #Stigma180 @ Chanhassen High School
Oct 23 @ 6:00 pm – 7:30 pm
Staff from Traverse Counseling and Consulting will discuss the idea of a technology addiction and whether it is real or not by discussing and using current research and the current understanding technology has on the[...]
24
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away)
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 24 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (1st Round)
25
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away)
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
26
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away)
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 26 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (Quarterfinals)
27
28
29
30
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away)
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 30 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (Semifinals)
31