Oct
25
Thu
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships

Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships

National College Fair @ Minneapolis Convention Center
Oct 25 @ 9:00 am – 12:00 pm

National College Fair at the Minneapolis Convention Center: Great fair with colleges from around the country.  Students may attend one of the day time sessions October 24 or 25 and must have a parent call one of the CHS house offices for it to be an excused absence. We will provide a free bus for students and parents to the evening session of the fair on Wednesday, October 24 – permission form is available in the CRC.  Please sign up for a scannable barcode at the linked website above – college reps can scan your barcode if you would like to be on their mailing list.  Only those you allow to scan your code will have your information.

Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Home) @ Chanhassen High School
Oct 25 @ 4:30 pm – 4:30 pm

Type: conference Opponent: Burn/Farm/Lake

Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 25 @ 6:00 pm – 6:00 pm

Type: conference Opponent: Chanhassen

Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 25 @ 6:00 pm – 6:00 pm

Type: conference Opponent: Chanhassen

Oct
26
Fri
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 26 all-day

8:20am – University of New Hampshire – Evan Beals

8:20am – University of Massachusetts Lowell – Thomas Screnci

9:15am – Ripon College – John Ingemann

11:10am – Suffolk University – Bob Cutler

1:25pm – Rainy River Community College – Molly Franz

2:20pm – Augustana University – Rachel O’Connell

For an alphabetical list of all college visits click here

Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 26 all-day

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (Quarterfinals)

Oct
27
Sat
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 27 @ 10:00 am – 10:00 am

Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park Comments: JV Championships10 am Diving1 pm Swimming

Football: Varsity Sections vs TBD (Home) @ TBA
Oct 27 @ 3:00 pm – 3:00 pm

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Semifinals