Oct
16
Tue
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 16 all-day

6:30pm – District Financial Aid Night – Chaska High School Blue Forum – A college financial aid administrator will be presenting on the FAFSA process for seniors and their families, but all grade levels are welcome to attend.  The FAFSA site, www.fafsa.ed.gov opens on October 1, 2018 for current high school seniors to enter their information.  Financial Aid Estimators are now available on individual college websites, www.fafsa4caster.ed.gov, and www.getreadyforcollege.org.

Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 16 all-day

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Finals

Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 16 all-day

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Finals

Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 16 all-day

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Individual Tournament (North)

Oct
17
Wed
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) @ Robbinsdale Armstrong High School
Oct 17 @ 7:00 pm – 7:00 pm

Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong

Oct
18
Thu
MEA
Oct 18 – Oct 19 all-day
Oct
20
Sat
Volleyball: Varsity Tournament vs Belle Plaine, Bemidji, Bethlehem Academy, Champlin Park, Cretin-Derham Hall, Eagan, Mayer Lutheran, Southwest Christian, Stewartville, Stillwater, Winona Senior (Home) @ Chaska High School
Oct 20 @ 9:30 am – 9:30 am

Type: nonconference Opponent: Belle Plaine, Bemidji, Bethlehem Academy, Champlin Park, Cretin-Derham Hall, Eagan, Mayer Lutheran, Southwest Christian, Stewartville, Stillwater, Winona Senior

Oct
22
Mon
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 22 all-day

8:20am – Bradley University – Spencer Keck

9:15am – San Diego State University – Heidi Nguyen

9:15am – Wheaton College – Ellen Egerton

For an alphabetical list of all college visits click here

Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm

Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee

Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm

Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee