Oct
21
Sat
Volleyball: Varsity Tournament vs Belle Plaine, Bemidji, Bethlehem Academy, Champlin Park, Cretin-Derham Hall, Eagan, Mayer Lutheran, Southwest Christian, Stewartville, Stillwater, Winona Senior (Home) @ Chaska High School
Oct 21 @ 9:30 am – 9:30 am

Type: nonconference Opponent: Belle Plaine, Bemidji, Bethlehem Academy, Champlin Park, Cretin-Derham Hall, Eagan, Mayer Lutheran, Southwest Christian, Stewartville, Stillwater, Winona Senior Comments: Toni Kaiser Memorial Invite

Oct
23
Mon
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm

Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson Comments: Lefty Wright Grade Level

Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm

Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson Comments: Left Wright Grade Level

Oct
25
Wed
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 25 @ 7:00 pm – 7:00 pm

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA (1st Round)

Oct
26
Thu
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 26 @ 4:00 pm – 4:00 pm

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships

Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 26 @ 4:45 pm – 4:45 pm

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships

Oct
27
Fri
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 27 @ 7:00 pm – 7:00 pm

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Quarterfinals

Oct
31
Tue
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 31 @ 7:00 pm – 7:00 pm

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Semifinals

Nov
4
Sat
Cross Country: Boys Varsity State Tournament vs TBD (Away) @ St. Olaf College
Nov 4 all-day

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Class AA State Championships

Cross Country: Girls Varsity State Tournament vs TBD (Away) @ St. Olaf College
Nov 4 all-day

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Class AA State Championship