Oct
19
Thu
MEA – No School Students/Staff
Oct 19 – Oct 20 all-day
Oct
23
Mon
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm

Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson Comments: Lefty Wright Grade Level

Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm

Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson Comments: Left Wright Grade Level

Oct
26
Thu
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 26 @ 4:00 pm – 4:00 pm

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships

Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 26 @ 4:45 pm – 4:45 pm

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships

Nov
3
Fri
Conference/Workshop – No School Students
Nov 3 all-day
Nov
4
Sat
Cross Country: Boys Varsity State Tournament vs TBD (Away) @ St. Olaf College
Nov 4 all-day

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Class AA State Championships

Cross Country: Girls Varsity State Tournament vs TBD (Away) @ St. Olaf College
Nov 4 all-day

Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Class AA State Championship

Nov
22
Wed
Thanksgiving Break
Nov 22 – Nov 24 all-day
Nov
27
Mon
Conference/Workshop – No School Students
Nov 27 all-day