Sep
25
Tue
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde-St. Margaret’s, Blake, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace, Washington Technology Magnet (Away) @ Hyland Greens
Sep 25 @ 4:25 pm – 4:25 pm

Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde-St. Margaret’s, Blake, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace, Washington Technology Magnet Comments: Boys race time: Middle School- 3:40; JV-5:45; V-4:25Girls race time: Middle School- 4:00; JV 5:15; V-4:50Registration fee covers all fees for that gender.

Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Eastview, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace, Washington Technology Magnet (Away) @ Hyland Greens
Sep 25 @ 4:50 pm – 4:50 pm

Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Eastview, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace, Washington Technology Magnet Comments: Boys race time: Middle School- 3:40; JV-5:45; V-4:25Girls race time: Middle School- 4:00; JV 5:15; V-4:50Registration fee covers all fees for that gender.

Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Saint Thomas Academy, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace (Away) @ Hyland Greens
Sep 25 @ 5:15 pm – 5:15 pm

Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Saint Thomas Academy, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace

Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Eastview, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace (Away) @ Hyland Greens
Sep 25 @ 5:45 pm – 5:45 pm

Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Eastview, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace

Communication and Conflict Resolution #Stigma180 @ Chanhassen High School
Sep 25 @ 6:30 pm – 8:00 pm

In this workshop, you will learn effective communication strategies for families or individuals when faced with conflict. Professionals from Family Recovery Resource Experts (FRrē) will cover an effective communication tool (conjoint communication), share strategies for establishing healthy boundaries, walk through tools for conflict resolution and how to navigate competing needs within a family system. Presented by Marc Hertz, President and Founder of FRrē.

Sep
27
Thu
Football: 9A Game vs Apple Valley (Away) @ Apple Valley High School
Sep 27 @ 4:00 pm – 4:00 pm

Type: nonconference Opponent: Apple Valley

Football: B Game vs Apple Valley (Home) @ Chaska High School
Sep 27 @ 4:30 pm – 4:30 pm

Type: nonconference Opponent: Apple Valley

Sep
28
Fri
Football: Varsity Game vs Apple Valley (Home) @ Chaska High School
Sep 28 @ 7:00 pm – 7:00 pm

Type: nonconference Opponent: Apple Valley

Oct
2
Tue
Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm

Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia Comments: Victoria Lions Invite

Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm

Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia Comments: Victoria Lions Invite