News

Fall Parent Teacher Conferences

The following is our Parent Teacher Conference Dates for this school year: Tuesday, October 17:  4:00-8:00pm Thursday, November 2:  4:00-8:00pm Friday, November 3:  8:00-10:00am Thursday, February 15:  4:00-8:00pm Thursday, March 1:  4:00-8:00pm Conference are...

read more

Chaska Debate Team Pasta Dinner

What: Chaska Debate Pasta Dinner Fundraiser Why: To send our team to the Hockaday “Tournament of Champions” in Dallas, Texas Where: Chaska Community Center, Sun Room When: October 30th, 5:30-8:00pm Cost: Kids/Seniors are $4 in advance, $7 at the door. ...

read more

Chaska High School has Two National Merit Semifinalists

Congratulations to Kayla Lyman and Austin Wu who have been named as semifinalists for the 2018 National Merit Scholarship Program. Semifinalists are selected based on scores they received on their PSAT test last October and represent less than 1 percent of high school...

read more

Senior Pictures are due October 26th

Senior pictures are due Thursday, October 26, 2017.   If you want to know if yearbook has received your photo since many photographers submit it for you, students can check the list that is hung in the purple house office or call the school.  Yearbook updates the list...

read more

ACT Test Dates for 2017-18

The following are the 2017/18 ACT Test dates: Test Date 2017-2018 Test Dates (National) Test Date Registration Deadline (Late Fee Required) September 9, 2017 August 4, 2017 August 5-18, 2017 October 28, 2017 September 22, 2017 September 23-October 6, 2017 December 9,...

read more
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 2 all-day
9:15am – Bradley University – Spencer Keck For an alphabetical list of all college visits click here
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 2 – Oct 7 all-day
 
3
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 3 all-day
9:15am – University of Wisconsin LaCrosse – Kaylie 10:15am – University of Nebraska Lincoln – Brett 11:10am – Ripon College – John Ingemann 2:20pm – University of Minnesota Rochester – Rachel For an alphabetical list[...]
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Away) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Away) @ Minneapolis Adapted
Oct 3 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Adapted
Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 3:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 3:35 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 3:35 pm – 3:35 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield,[...]
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) 4:00 pm
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 3 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA North Team (1st Round)
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 4:15 pm
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Soccer: Boys JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 4:30 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Girls JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 4:30 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 4:45 pm
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield,[...]
Soccer: Girls Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Boys Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 7:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
4
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 4 all-day
9:30am – University of Minnesota Twin Cities – Sam Franco 1:25pm – St. Mary’s University of Minnesota – Tim Gleason For an alphabetical list of all college visits click here
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Home) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 4 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: South Suburban-Adapted
5
2 Hour Late Start
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 5 all-day
2:20pm – Northern Arizona University – Kelsi 2:20pm – University of Denver – Jen For an alphabetical list of all college visits click here
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Football: 9A Game vs Waconia (Away) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Football: B Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Football: B Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Boys B Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys B Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Boys JV Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys JV Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Girls B Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls B Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School East, Chaska Middle School East
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Girls JV Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Boys Varsity Game vs Waconia (Home) 5:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School East
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School East
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Girls Varsity Game vs Waconia (Home) 7:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
6
Picture Retake Day 8:00 am
Picture Retake Day
Oct 6 @ 8:00 am – 10:00 am
Lifetouch will be here for the last time this year on Friday, October 6th.  If you would like to have a retake, you must bring your original picture packet and give it to the photographer[...]
Soccer: Boys 9A Game vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) 4:30 pm
Soccer: Boys 9A Game vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) @ New Hope Learning Center
Oct 6 @ 4:30 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
Football: Varsity Game vs Waconia (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 6 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia Comments: Chaska Homecoming
7
Soccer: Boys 9A Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) 9:00 am
Soccer: Boys 9A Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 9:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Soccer: Boys B Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) 9:00 am
Soccer: Boys B Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 9:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Soccer: Boys JV Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) 11:00 am
Soccer: Boys JV Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 11:00 am – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Soccer: Boys Varsity Game vs Burnsville (Away) 11:00 am
Soccer: Boys Varsity Game vs Burnsville (Away) @ Burnsville High School
Oct 7 @ 11:00 am – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Cancelled) 11:00 am
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Cancelled) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina Comments:
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) 11:00 am
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) 11:00 am
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Away) 11:00 am
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Away) @ Edina Community Center
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
8
9
Soccer-CI South: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) @ St. Paul Johnson
Oct 9 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: St. Paul Johnson
10
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 10 all-day
1:25pm – Grand Canyon University – Baily 2:20pm – University of Iowa – Sabrina For an alphabetical list of all college visits click here
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Away) 5:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Away) @ Belle Plaine High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Away) @ Belle Plaine High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 @ Chaska Middle School East
Oct 10 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s Comments:
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 @ Chaska Middle School East
Oct 10 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s Comments:
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Away) @ Belle Plaine High School
Oct 10 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
11
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Edison (Home) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Edison (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 11 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Edison
12
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 12 all-day
7:00 pm – 8:30 pm – Duke University Local Info Session –  Duke admissions officers will present information and answer questions about the university, the admissions process, financial aid, and much more! Location: Marriott Minneapolis SW[...]
Football: 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Football: B Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Football: B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Girls Varsity Sections vs Edina (Away) 5:00 pm
Soccer: Girls Varsity Sections vs Edina (Away) @ Edina Community Center
Oct 12 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Edina Comments: Section 2AA Quarterfinals
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) @ Chaska High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Boys Varsity Sections vs Prior Lake (Away) 7:30 pm
Soccer: Boys Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 12 @ 7:30 pm – 7:30 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA Quarterfinals
13
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) 5:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) @ Eden Prairie Community Center
Oct 13 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section True Team (Diving)
Football: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Stadium
Oct 13 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
14
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 9:00 am
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 14 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA North (Individual Tournament)
Volleyball: 9A Game vs Shakopee (Away) 9:15 am
Volleyball: 9A Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 9:15 am – 9:15 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: 9B Game vs Shakopee (Away) 9:15 am
Volleyball: 9B Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 9:15 am – 9:15 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: B Game vs Shakopee (Away) 10:30 am
Volleyball: B Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: JV Game vs Shakopee (Away) 10:30 am
Volleyball: JV Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: Varsity Game vs Shakopee (Away) 12:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 12:00 pm – 12:00 pm
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) 1:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) @ Eden Prairie Community Center
Oct 14 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section True Team (Swimming)
15
16
Soccer-CI South: Varsity Game vs Dakota United-Adapted (Home) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs Dakota United-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 16 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Dakota United-Adapted
Football: 9B Game vs Farmington (Away) 4:00 pm
Football: 9B Game vs Farmington (Away) @ Robert Boeckman Middle School
Oct 16 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Farmington
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: B Game vs Wayzata (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
17
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 17 all-day
1:25pm – Northland College – Jeron Schmidt For an alphabetical list of all college visits click here 6:30pm – District Financial Aid Night – Chanhassen High School Theater – A college financial aid administrator will be[...]
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Parent Teacher Conferences 4:00 pm
Parent Teacher Conferences @ Chaska High School Commons
Oct 17 @ 4:00 pm – 8:00 pm
Conferences are conducted arena style in the Commons. You may park on the west side of the building and enter through the activities door. Please bring your student with you to conferences as they are[...]
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:30 pm
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Football: 9A Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) @ Robbinsdale Armstrong High School
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
Football: B Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) 4:30 pm
Football: B Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) @ Chaska High School
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 17 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 17 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson Comments: Diving at OGMS on 10/16, 5 pm.
Financial Aid Night 6:30 pm
Financial Aid Night @ Chanhassen High School Theater
Oct 17 @ 6:30 pm – 7:30 pm
A college financial aid administrator will be presenting on the FAFSA process for seniors and their families, but all grade levels are welcome to attend.  The FAFSA site, www.fafsa.ed.gov opens on October 1, 2017 for[...]
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
18
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 18 all-day
2:20pm – University of Southern California – Maria For an alphabetical list of all college visits click here
Soccer-CI South: Varsity Bye vs (Away) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Bye vs (Away) @ Bye
Oct 18 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent:
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) @ Chaska High School
Oct 18 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
20
22
23
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 23 all-day
9:15am – North Central University – Olivia 10:15am – North Dakota State University – Matt 1:25pm – College of St. Benedict & St. Johns University – Tony For an alphabetical list of all college visits click[...]
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata,[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) 4:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen,[...]
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Away) @ Lakeville South High School
Oct 23 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Burn/Farm/Lake
24
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 24 all-day
8:20am – Winona State University – Justin 9:15am – Concordia College – Brandon 1:25pm – University of Northwestern (St. Paul) – Jackie For an alphabetical list of all college visits click here
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) @ Chaska Middle School East
Oct 24 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) @ Chaska Middle School East
Oct 24 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 24 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Quarterfinals
25
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 25 all-day
9:30am – Oportunidades para estudiates Latinos – This event will provide first generation Latino students and their parents with a better understanding about college and resources available to assist them including valuable information on paying for[...]
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Home) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 25 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Adapted
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 25 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA (1st Round)
26
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 26 all-day
9:45am – Illinois Institute of Technology – Callie For an alphabetical list of all college visits click here
Senior Pictures Due 8:00 am
Senior Pictures Due
Oct 26 @ 8:00 am – 3:00 pm
The deadline for senior portrait submissions is 3 pm on Thursday, October 26. No late submissions will be accepted. Please submit the photo digitally to https://images.jostens.com/408713595 or mail your photo c/o Yearbook Advisor to Chaska[...]
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 26 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 4:45 pm
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 26 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
27
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 27 all-day
10:20am – Pacific Lutheran University – Hannah Middlebrook For an alphabetical list of all college visits click here  
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 27 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Quarterfinals
Halloween Dance 7:30 pm
Halloween Dance @ Chanhassen High School
Oct 27 @ 7:30 pm – 9:30 pm
Wear a costume and come join us at the annual CAP Halloween Dance.  The dance ends at 9:30pm so you can get good night’s sleep if you are taking the ACT the next day! Tickets[...]
28
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 10:00 am
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Olson Middle School
Oct 28 @ 10:00 am – 10:00 am
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park Comments: 10 am – Diving at Oak Grove Middle School1 pm – Swimming at Olson Middle[...]
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) 3:00 pm
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 28 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Semifinals
29
30
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ CRC
Oct 30 all-day
8:20am – Upper Iowa University – Melisa 9:15am – University of Minnesota Duluth – Colin 11:10am – Hamline University – Sophia For an alphabetical list of all college visits click here
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) @ Bloomington Jefferson Activity Center
Oct 30 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: South Suburban-Adapted
Chaska Debate Pasta Dinner Fundraiser 5:30 pm
Chaska Debate Pasta Dinner Fundraiser @ Chaska Community Center, Sun Room
Oct 30 @ 5:30 pm – 8:00 pm
   
31
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 31 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Semifinals

Social Feed